Przejdź do głównej zawartości

Alginian sodu


Alginian sodu to substancja dzięki której możemy zrobić drinki w kulkach, kawior, jajko, gwiazdę śmierci. A wszystko o dowolnym smaku i kolorze. Ostatnio stał się bardzo popularny, ze względu na swoją dostępność i łatwość użycia. Dobrze byłoby jednak wiedzieć, czym tak naprawdę jest alginian i z czym, nomen omen, się to je.

Alginian sodu (E401) należy do grupy dodatków do żywności. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, jako emulgator i zagęszczacz do produkcji np. lodów.



Alginiany to substancje naturalnie występujące w ścianie komórkowej glonów. Uzyskuje się je w wyniku ekstrakcji w środowisku zasadowym. Mogą one tworzyć sole jednowartościowe kwasu alginowego, takie jak alginian sodu.

Cząsteczka alginianu jest polimerem zbudowanym z kwasu β-D-mannuronowego (M) i α-L-guluronowego (G). Posiada ona trzy regiony różniące się ilością monomerów: region M z większym udziałem kwasu mannuronowego, G – guluronowego i MG-mieszany.


Proporcje monomerów zależą od rodzaju tkanki i gatunku z jakiego został uzyskany alginian. Ilość poszczególnych regionów warunkuje ich właściwości oraz wpływ na żele, jakie tworzą. Te, które mają wiele regionów G formują kruche i sztywne żele, ale mogą ulegać synerezie, czyli wydzielaniu się wody z  żelu.

Alginiany posiadające dużo regionów M oraz MG, tworzą słabe żele, jednak są elastyczne (a zatem łatwo się deformują) i odporne na synerezę. Przestrzenie pomiędzy monemerami G odpowiadają rozmiarom jonów wapnia, dlatego też alginiany mają do nich większe powinowactwo niż do jonów sodu. Wprowadzenie roztworu alginianu do roztworu zawierającego jony wapnia spowoduje powstanie żelu. Żel przybierze postać kulistą a my z powodzeniem będziemy mogli zaserwować sztuczny kawior.



Źródło:

 
http://www.cbimo.zut.edu.pl/download/dydaktyka/nowe_technologie_i_techniki_produkcji_dodatkow_funkcjonalnych_do_zywnosci_tz_v/cw1%20-%20Immobilizacja.pdf





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sól - czyli nie daj sobie wcisnąć mitu

        Wydawać by się mogło, że sól (a przynajmniej tak długo jak rozmawiamy o jej potocznym znaczeniu), to sól. Jednak na stronach internetowych, w sklepach stacjonarnych a nawet w kuchniach wielu kucharzy roi się od jej różnokolorowych „odmian”. Na półkach sklepowych wyróżniają się przede wszystkim ceną, ponieważ według producentów płacimy za zupełnie inny smak. Ba! Dochodzi nawet do tego, że blogerzy kulinarni do konkretnych dań używają jedynie konkretnej soli. Czy słusznie? Wszystkich soli – a rozumiemy przez to związki chemiczne, nie zdołalibyśmy przytoczyć w jednym wpisie, bo nie starczyłoby nam miejsca. Chociażby takie pierwiastki jak wapń, magnez czy potas nigdy nie występują w przyrodzie samodzielnie – nawet w lekach czy suplementach diety to nigdy nie będzie „wapń w tabletkach” ale na przykład fosforan wapniowy czy jakiś inny związek – organiczny lub nie. Co zatem z solą kuchenną? Przecież gdy w języku potocznym używa...

Jadalne owady-zalety i...zalety!

JADALNE OWADY   Pierwsze wrażenie po przeczytaniu tych d wóch zestawionych ze sobą słów może wzbudzać zmieszanie, a wręcz kontrowersje u odbiorcy. Ze względu na naszą kulturę i tradycje jadalne owady to wciąż dla większości z nas obcy temat. Warto zatem zadać s obie pytanie - czy aby na pewno tak musi być?       Trochę chemii... Jadalne bezkręgowce są skarbnicą dobrze przyswajalnego przez organizm  białka  (np. larwy chrząszczy, koniki polne, których jednocześnie cechuje niska kaloryczność),  wapnia  (np. świerszcze) oraz  żelaza  (np. termity). Cieszą się również niemałą zawartością cennych dla naszego organizmu  kwasów tłuszczowych omega 3 ,  aminokwasów  (tj. izoleucyna, leucyna) oraz  soli mineralnych . Witaminy, takie jak  tiamina  (witamina B1), która wpływa na metabolizm węglowodanów,  ryboflawina  (witamina B2) stymulująca wzrost i ogó...